1 جی نیوز - شیخ الاسلام، ترکیه را به هماهنگی با سوریه دعوت کرد
عکس
سیاسی
تاریخ نشر : ۲۳:۱۳:۱۵, ۲۷ شهریور ۱۳۹۵

شیخ الاسلام، ترکیه را به هماهنگی با سوریه دعوت کرد

شیخ الاسلام، ترکیه را به هماهنگی با سوریه دعوت کرد

گردآوری جی نیوز : ‪ تارنمای شبکه اولوسال ترکیه روز شنبه مصاحبه خبرنگار این کانال با شیخ الاسلام را منتشر کرد.
این شبکه خبری در تارنمای خود در اینترنت با عنوان «اظهارات تازه ای از ایران در خصوص عملیات سپرفرات» نوشت در شرایطی که عملیات برون مرزی ارتش ترکیه در شمال سوریه با موففیت ادامه دارد اظهارنظر تازه ای از ایران در مورد عملیات مطرح شد.
بنابر این گزارش شیخ الاسلام در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار این شبکه ابراز عقیده کرده است که توافق ترکیه با دولت سوریه در هماهنگی برای عملیات برون مرزی می تواند زمینه نزدیکی دو طرف را فراهم کند.

اولوسال با یادآوری اینکه شیخ الاسلام در دوره ای نیز سفیر ایران در سوریه بود افزود: شیخ الاسلام در این گفت و گو تاکید کرده است که عملیات برون مرزی ترکیه در سوریه تنها در شرایطی که به طور هماهنگ با دولت سوریه انجام شود توجیه قانونی خواهد داشت.
عملیات برون مرزی ارتش ترکیه در شمال سوریه که با عنوان «سپر فرات» در 24 اوت گذشته آغاز شد همچنان ادامه دارد.

عملیات ترکیه منطقه ای به وسعت 98 کیلومتر و عمق 40 تا 45 کیلومتری داخل خاک سوریه را شامل می شود و ارتش ترکیه اعلام کرده است تاکنون حدود 900 کیلومترمربع از این منطقه از عناصر تروریستی داعش و سایر گروهها پاکسازی شده است.

ترکیه روز گذشته از شروع مرحله سوم عملیات سپرفرات خبرداد.
این مرحله از عملیات برای تصرف الباب شروع شده که به عنوان یکی از مهمترین مراکز قدرت داعش بعداز رقه به شمار می رود.

ترکیه که مدعی است براساس منشور سازمان ملل در حق دفاع از خود برای برطرف کردن تهدیدات امنیتی از مرزهای خود و پاکسازی داعش دست به چنین عملیاتی زده است.
در همین حال جلوگیری از شکل گیری آنچه که دولتمردان ترکیه کریدور ترور در مرزهای این کشور ذکر می کنند هدف دیگر این عملیات می باشد.

ترکیه با این عملیات می خواهد مانع از پیوستن ارتباط بین مناطق تحت کنترل نیروهای پ.ی.د/ی.پ.گ (حزب اتحاد دمکراتیک سوریه - یگانهای مدافع خلق) با یکدیگر در طول مرزهای سوریه با این کشور شود.
آنکارا این گروهها را وابسته به پ.ک.ک و سازمان های تروریستی قلمداد می کند.
ترکیه می خواهد در مناطق تحت کنترل خود نیروهای به اصطلاح ارتش آزاد سوریه را مستقر کرده و زمینه بازگشت ساکنان بومی منطقه را فراهم کند و همچنین با احداث شهرک ها و اردوگاه های پناهجویان آوارگان سوری را در این محدوده مستقر کند.
در همین حال تقویت نیروهای ارتش ترکیه در مرز همچنان ادامه دارد.
خاورم/2011**شبس**1565 خبرنگار: محمدصادق چلبی زنوزی - دبیر: کیومرث پاده بان