1 جی نیوز - علت کاهش درازمدت تراز درياچه اروميه
عکس
تاریخ نشر : ۲۳:۰۵:۳۷, ۲۷ شهریور ۱۳۹۵

علت کاهش درازمدت تراز درياچه اروميه

علت کاهش درازمدت تراز درياچه اروميه

گردآوری جی نیوز : ‪ غلامرضا هاشمي اظهار کرد: با وجود کاهش قابل توجه و مستمر تراز آب درياچه اروميه طي سال‌هاي گذشته با روي کار آمدن دولت تدبير و اميد و تعهد دولت براي احياي درياچه اروميه برنامه‌هاي مطالعاتي و اجرايي در ستاد احياي اين درياچه تدوين شد.

وي ادامه داد: با اجراي برنامه‌هايي ازجمله بازگشايي رودخانه‌هاي منتهي به درياچه جهت تسهيل و تسريع انتقال آب رودخانه‌ها و ممانعت از برداشت‌هاي غيرمجاز همچنين رهاسازي آب سدهاي حوضه به سمت درياچه تراز آب درياچه در اول شهريور ماه سال جاري نسبت به سال قبل (اول شهريور سال 94) به ميزان 53 سانتي متر افزايش نشان مي‌دهد.

وي خاطرنشان کرد: در اول شهريورماه سال 95 تراز آب درياچه 1270/65 متر مي‌باشد.

وي ادامه داد: در سال 94 و 95 با توجه به برنامه‌هاي ستاد احياي درياچه اروميه ازجمله بازگشايي و ساماندهي رودخانه‌هاي منتهي به درياچه و گشت و کنترل جهت ممانعت از برداشت‌هاي غيرمجاز و با توجه به بارش‌هاي موثر در فروردين و ارديبهشت‌ماه سال جاري و سيلاب‌هاي حادث شده به پيکره درياچه اروميه منتقل شد.

وي با اشاره به برنامه‌هاي ابلاغ شده ستاد احياي درياچه اروميه جهت رهاسازي آب سدهاي حوضه با همکاري شرکت‌هاي آب منطقه‌اي استان‌هاي آذربايجان‌غربي کردستان و آذربايجان‌شرقي گفت: اين مهم باعث افزايش متناسب تراز سطح و حجم درياچه نسبت به سال قبل شده است.

وي گفت: براساس برنامه‌هاي تدوين شده توسط ستاد احياي درياچه اروميه ازجمله کاهش 40 درصدي مصرف آب در بخش کشاورزي با اعمال روش‌هايي همچون انجام آبياري تحت فشار لوله‌گذاري در اراضي کشاورزي ممانعت از کشت گياهان پرمصرف آب و غيره همچنين نصب کنتورهاي هوشمند جهت کنترل برداشت‌ها انسداد چاه‌هاي غيرمجاز ممانعت از برداشت‌هاي غيرمجاز و بازگشايي رودخانه‌هاي منتهي به درياچه شاهد احياي تدريجي درياچه براساس برنامه زمانبندي تهيه شده توسط ستاد احياي درياچه اروميه خواهيم بود.

مديرعامل شرکت آب منطقه‌اي آذربايجان‌شرقي با اشاره به عمده منابع آب ورودي به درياچه اروميه از دو استان آذربايجان‌غربي و کردستان گفت: حدود 10 درصد منابع آبي حوضه در استان آذربايجان‌شرقي است نقش دو استان آذربايجان‌غربي و کردستان در روند احياي درياچه اروميه بسيار مهم و تاثيرگذاري مي‌باشد.

وي همچنين گفت: البته استان آذربايجان‌شرقي براساس برنامه ستاد احياي درياچه اروميه در سال 95 جهت رهاسازي 12 ميليون متر مکعب از سد قلعه‌چاي و همچنين سهم 18.5 درصدي استان از آب سد بوکان با توجه به رهاسازي 200 ميليون متر مکعب از سد مذکور 37 ميليون مترمکعب نيز در آب رهاسازي‎شده به پيکره درياچه سهيم بوده است.

انتهای پیام/

​ ‬